Odborné činnosti
Odborné činnosti predstavujú pomoc pri odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby – činnosti sebaobsluhy, teda úkony stravovania, pitný režim, vyprázdňovanie močového mechúra, vyprázdňovanie hrubého čreva, osobná hygiena, celkový kúpeľ, obliekanie, vyzliekanie, zmena polohy, sedenie a státie, pohyb po schodoch, pohyb po rovine, orientácia v prostredí, dodržiavanie liečebného režimu, úkony dohľadu a to tak, aby zahŕňali všetky činnosti každodenného života prijímateľa sociálnych služieb, ktorý môže mať rôzne druhy zdravotného postihnutia a v dôsledku neho potrebuje pomoc inej osoby pri uvedených činnostiach. Túto starostlivosť zabezpečuje sestra, zdravotnícka asistentka a opatrovateľky.
- Sociálne poradenstvoposkytuje základné sociálne poradenstvo, ktoré je súčasťou každej sociálnej služby a zameriava sa na posúdenie povahy problému, poskytnutie základných informácií o možnostiach jeho riešenia alebo odporúčanie a sprostredkovanie ďalšej odbornej pomoci. Vykonáva ho vedúca sociálneho úseku a vrchná sestra ošetrovateľsko – opatrovateľského úseku. Komunikáciou, rešpektovaním osobnosti jednotlivca, jeho základnej ľudskej odlišnosti sa budeme snažiť pomôcť prijímateľom sociálnej služby zvládnuť ich životné situácie.
- Sociálna rehabilitáciacieľom sociálnej rehabilitácie je viesť prijímateľov sociálnej služby k vyššej miere nezávislosti, samostatnosti a rozvíjaniu jeho schopností a zručností, k posilňovaniu správnych návykov, k sociálnej komunikácii. Činnosti, ktorými sa sociálna rehabilitácia zaoberá sú najmä nácvik priestorovej orientácie, nácvik používania pomôcok, výber ošatenia, precvičovanie písania, čítania a počítania, hospodárenia s finančnými prostriedkami a pod. Základnou metódou pri sociálnej rehabilitácii je nácvik a cieľom je doviesť prijímateľov sociálnej služby k tomu, aby kompenzovali svoj nedostatok na najvyššiu možnú mieru. Sociálna rehabilitácia je súčasťou individuálneho plánu (ďalej len IP) prijímateľa sociálnej služby s cieľom dosiahnutia čo najvyššej možnej miery jeho rozvoja podľa individuálnych dispozícií, ako aj vytvorenia takej podpory, aby prijímateľ sociálnej služby mohol žiť čo najzmysluplnejší život. IP je plánom prijímateľa sociálnej služby, ktorý sa na ňom aktívne zúčastňuje, pričom účasť na IP je dobrovoľná. IP musí byť zrozumiteľný pre prijímateľa sociálnej služby, jeho rodinu a komunitu. Veľmi dôležitá v individuálnom plánovaní je spolupráca s rodinou prijímateľa sociálnej služby. Individuálne plány vedie v písomnej forme sociálny pracovník a kľúčový pracovník.
- Ošetrovateľská a opatrovateľská starostlivosťv súlade s článkom 40 Ústavy SR, každý občan má právo na ochranu zdravia. Lekársku zdravotnú starostlivosť a ošetrovateľskú starostlivosť poskytujú prijímateľom sociálnej služby zmluvní lekári (ošetrujúci lekár prijímateľa sociálnej služby) a to buď vo svojej ambulancii lekára alebo na požiadanie návštevou v zariadení. Podľa potreby poskytujú zdravotnú starostlivosť v zariadení odborní lekári (psychiater, neurológ …). Okrem uvedených odborných lekárov sa ostatná odborná zdravotná starostlivosť zabezpečuje návštevou prijímateľa sociálnej služby v ambulanciách odborných lekárov. Odborná ošetrovateľská starostlivosť je zabezpečovaná prostredníctvom ADOS priamo v zariadení.
V prípade umiestnenia prijímateľa sociálnej služby do zdravotníckeho zariadenia pre zhoršenie zdravotného stavu, zachová sa mu jeho miesto v zariadení.
Opatrovateľská starostlivosť je náplňou práce kvalifikovaných pracovníkov – sestier a opatrovateliek.
Neváhajte nás kontaktovať
Radi vám odpovieme na akékoľvek otázky týkajúce sa starostlivosti a poskytnutia
ubytovania v Astoria domove pre dôchodcov.
SENIOR CARE SEREĎ
občianske združenie,
Fraňa Kráľa 1326/2,
92601 Sereď
IČO:50628551
Zariadenie:
ASTORIA
Horný Čepeň č.4834/103A,
92601 Sereď
Telefonický kontakt:
– mimo pracovnú dobu, víkend, sviatok:
Personál
Tel. č.: 0903 448 776
– v pracovné dni do 15:30:
Vrchná sestra
Tel. č.: 0910 180 775
Vedúca sociálneho úseku
Tel. č.: 0910 737 776